Як передається гепатит В?

Гепатит В відноситься до антропонозной інфекцій — єдиним джерелом зараження є людина. При цьому основним резервуаром служать «здорові » вірусоносії , менше значення мають хворі з гострими і хронічними формами захворювання.

В даний час в світі , за неповними даними , налічується близько 350 млн вірусоносіїв , у тому числі понад 5 млн проживають на території Росії.

Поширеність «здорового» носійства на різних територіях неоднакова. Прийнято розрізняти території з низьким (менше 1 %) носительством вірусу в популяції: США , Канада , Австралія , Центральна і Північна Європа ; середнім ( 6-8 %): Японія , країни Середземномор’я , Південно-Західна Африка ; високим ( 20-50% ) : Тропічна Африка , острови Океанії , Південно-Східна Азія , Тайвань .
 Гепатит В відноситься до антропонозной інфекцій — єдиним джерелом зараження є людина. При цьому основним резервуаром служать «здорові » вірусоносії , менше значення мають хворі з гострими і хронічними формами захворювання.

В даний час в світі , за неповними даними , налічується близько 350 млн вірусоносіїв , у тому числі понад 5 млн проживають на території Росії.

Поширеність «здорового» носійства на різних територіях неоднакова. Прийнято розрізняти території з низьким (менше 1 %) носительством вірусу в популяції: США , Канада , Австралія , Центральна і Північна Європа ; середнім ( 6-8 %): Японія , країни Середземномор’я , Південно-Західна Африка ; високим ( 20-50% ) : Тропічна Африка , острови Океанії , Південно-Східна Азія , Тайвань .

На території СНД число вірусоносіїв також коливається в широкому діапазоні. Велике число носіїв реєструється в Середній Азії , Казахстані , Східному Сибіру , Молдавії — близько 10-15 %; в Москві , Прибалтиці , Нижньому Новгороді — 2.5-1.5 %. Частота виявлення маркерів НВV -інфекції у дітей вище , ніж у дорослих , у чоловіків більше , ніж у жінок. Слід також зазначити , що дані про частоту «здорового» носійства в нашій країні можна вважати лише орієнтовними, тому що не всі автори і не на всіх територіях для індикації маркерів НВ- вірусної інфекції застосовували високочутливі методи дослідження .

Великі коливання в частоті вирусоносительства виявляються не тільки на різних територіях , але і в різних групах людей , що проживають на одній території. Так . за даними нашої клініки , HBsAg в будинку дитини виявляється у 26,2 % дітей , у школі- інтернаті — у 8,6 , серед дітей з гострою хірургічною патологією — в 5,4 % випадків , тоді як у групі безоплатних донорів всього лише в 2 %. Особливо велика поширеність НВ- вірусної інфекції серед дітей , що страждають різними хронічними захворюваннями: цукровий діабет , гемобластозами , туберкульозом , пієлонефритом та ін Наші дослідження показали , що серед хворих онкологічного стаціонару при одноразовому скрининговом обстеженні НВsАg виявляється в 26 % випадків , при цьому частота його виявлення залежить від методу індикації : при використанні малочутливих методу — реакції пасивної гемагтлютінапіі ( РПГА ) — НВsAg виявляється в 10 % , а високочутливим методом ІФА — в 26 % випадків.

Небезпека «здорових» вірусоносіїв як джерела зараження насамперед у тому , що вони, як правило , залишаються нерозпізнаними , зберігають активний спосіб життя і не дотримуються заходів протиепідемічної настороженості . З цієї точки зору хворі з маніфестних формами хвороби становлять меншу небезпеку для оточуючих , оскільки ці форми в своїй більшості рано діагностуються і хворі ізолюються , що знижує епідеміологічне значення цих випадків , Водночас хворі на хронічний гепатит В нерідко служать потужним джерелом зараження , особливо в закритих дитячих колективах та сім’ї. Як показали дослідження , частота виявлення маркерів гепатиту В у батьків дітей, які страждають на хронічний гепатит В , становить 80-90% , у тому числі у матерів — 90,9 % ‘ , батьків — 78,4 % , сибсов — 78,5 %.
Як можна заразитися гепатитом В ?

У всіх інфікованих вірусом гепатиту В, незалежно від характеру перебігу процесу ( «здорові » носії , хворі гострим , хронічним гепатитом) , НВsАg — основний маркер інфекції — виявляється практично у всіх біологічних середовищах організму: в крові , насіння , слині, сечі , жовчі , сльозах , грудному молоці , вагінальному секреті , лікворі , синовіальної рідини. Однак реальну епідеміологічну небезпеку становлять лише кров , насіння і слина , де концентрація вірусу значно вище порогової . Найбільшу небезпеку становить кров хворого і вірусоносія . Показано , що інфекціозность сироватки крові, що містить НВV , зберігається навіть при її розведенні до 107-108 . Частота виявлення НВsAg в різних біологічних середовищах знаходиться в прямій залежності від його концентрації в крові. При цьому тільки в крові концентрація вірусу практично завжди вище інфікувати дози , тоді як в інших біологічних рідинах вміст повноцінних віріонів відносно рідко досягає порогової величини. Показано , що у хворих з різними клінічними формами гепатиту В виявити вірус за допомогою високочутливих методів у слині та сечі вдається лише в половині випадків і вкрай рідко в грудному молоці.
Шляхи передачі гепатиту В

Передача вірусу гепатиту В здійснюється виключно парентеральним шляхом : при переливанні інфікованої крові або її препаратів (плазма , еритроцитарна маса , альбумін , протеїн , кріопреципітат , антитромбін та ін), використанні погано стерилізованих шприців , голок , ріжучих інструментів , оперативних втручаннях , лікуванні зубів , ендоскопічному дослідженні , дуоденальному зондуванні , скарифікацію , нанесенні татуювання та інших маніпуляціях , при яких порушується цілісність шкірного покриву і слизових оболонок. Оскільки доза інфікуються вкрай мала , дня зараження досить інокуляції мізерно малих кількостей вируссодержащей крові (близько 0,0005 мл). Небезпека зараження різко зростає при переливанні крові та її компонентів. За даними нашої клініки , інфікування дітей на гострий гепатит В в 15,1 % випадків відбувається при переливанні крові або плазми , в 23,8 — при різних парентеральних маніпуляціях , в 20,5 — при оперативних втручаннях , в 5,3 — при внутрішньовенному введенні наркотиків і тільки в 12,8 % випадків — за допомогою побутового контакту . У хворих на хронічний гепатит зараження в більшості випадків ( 63,7 %) відбувається при парентеральних втручаннях , нерідко при побутовому контакті ( 24,5 % ) і рідше при гемотрансфузіях ( 9,3 %).

До природних шляхах передачі гепатиту В належать трансмісія вірусу при сексуальному контакті і вертикальна передача від матері дитині . Статевий шлях передачі також слід розглядати як парентеральний , оскільки зараження при цьому відбувається за допомогою інокуляції вірусу через мікротравми шкірного покриву і слизових оболонок статевих органів.

Вертикальна передача вірусу гепатиту В здійснюється переважно в регіонах з високою поширеністю вирусоносительства. Мати може інфікувати дитину в тому випадку , якщо вона є носієм вірусу або хворий гепатитом в останньому триместрі вагітності. Зараження дитини може відбуватися трансплацентарно , під час пологів або відразу після . Трансплацентарний передача здійснюється відносно рідко — не більше ніж в 5-10 % випадків. Однак ризик інфікування різко зростає у разі виявлення в крові у матері НВeАg , особливо високою його концентрації.

Зараження дітей від матерів — носіїв вірусу гепатиту В відбувається переважно під час пологів за рахунок контамінації кровьсодержащімі навколоплідними водами через мацерований шкірний покрив і слизові оболонки дитини або при проходженні через родові шляхи , У рідкісних випадках зараження дитини відбувається відразу після народження при тісному спілкуванні з інфікованою матір’ю . Передача інфекції в цих випадках здійснюється через мікротравми , тобто парентеральним шляхом , і, можливо , при годуванні груддю. При цьому зараження дитини відбувається не через молоко матері , а парентеральним шляхом за рахунок попадання крові матері у зв’язку з можливими тріщинами сосків на мацерований слизовий покрив порожнини рота дитини .

Ризик перинатального зараження дитини від матері, хворої на гепатит В , або вірусоносітельніци може досягати 40 % , Згідно з матеріалами ВООЗ , в деяких країнах до 25 % всіх вірусоносіїв інфіковані перинатально . При цьому у більшості дітей розвивається первинно- хронічний гепатит. Висловлюється думка , що в світі вже налічується більше 50 млн хворих на хронічний гепатит В, інфікованих перинатальним шляхом.

В останні роки дедалі більшу значення набуває контактно- побутовий шлях передачі гепатиту В. За своєю суттю це той же парентеральний шлях зараження , оскільки інфікування відбувається в результаті попадання вируссодержащего біологічного матеріалу (кров та ін ) на пошкоджений шкірний покрив і слизові ободочки . Факторами передачі можуть ‘ стати зубні щітки , іграшки , манікюрні приладдя , бритви та ін

Найчастіше зараження допомогою тісної побутового спілкування відбувається в сім’ї , будинках дитини , школах- інтернатах та інших закритих установах , при цьому поширенню інфекції сприяють скупченість , низький санітарно- гігієнічний рівень життя , низька культура спілкування , вирішальним фактором може стати тривалість спілкування з джерелом інфекції. У сім’ях проживання дітей , що страждають на хронічний гепатит В , у близьких родичів (батько , мати, брати , сестри) при першому дослідженні маркери вірусного гепатиту В були виявлені в 40 % випадків , а через 3-5 років — у 80% .

У дорослих інфікування гепатитом В відбувається статевим шляхом ( 60-70%) , при ін’єкціях психотропних речовин , а також при різних медичних маніпуляціях.

Висловлювалися раніше припущення про існування інших шляхів передачі гепатиту В ( водний , фекально -оральний , за допомогою кровосисних комах ) в даний час не підтвердилися.

Теоретично можна допустити можливість передачі вірусу гепатиту В через укуси комах (комарі , москіти , клопи та ін.) Цей шлях передачі не знайшов підтвердження , незважаючи на те що деяким дослідникам і вдавалося виявити маркери вірусу гепатиту В у комах відразу після кровососания . Однак , враховуючи, що реплікації вірусу в організмі комах не відбувається , зараження якщо й можливо , то тільки в момент їх роздавлювання , тобто механічним шляхом за рахунок втирання вируссодержащей крові в ушкоджений шкірний покрив.

Таким чином , гепатит В можна вважати кров’яної інфекцією , при якій зараження відбувається виключно парентеральним шляхом.

Сприйнятливість населення до вірусу гепатиту В , мабуть , поголовна , але результатом зустрічі людини з вірусом нерідко стає бессимптомная інфекція. Частота атипових форм не піддається точному обліку , але , судячи з її виявлення серопозитивних людей , можна сказати , що на кожен випадок манифестного гепатиту В припадають десятки і навіть сотні субклінічної форм .

Висловлюється думка , що переважання субклінічних форм пов’язано з провідною роллю природних шляхів передачі інфекції , при яких доза інфікуються , як правило , вкрай мала. Про провідну роль інфікувати дози може свідчити і той факт , що при зараженні гемотрансфузіями розвиваються переважно маніфестних , в тому числі практично всі злоякісні , форми хвороби , тоді як при перинатальному інфікуванні і побутовому контакті формується хронічна уповільнена інфекція.

Висока захворюваність на гепатит В реєструвалася як у дорослих , так і у дітей , в кінці 90 -х років XX в . На початку XXI століття в нашій країні відбувається різке зниження захворюваності на гепатит В , що можна пов’язати з широким масовим проведенням вакпінопрофілактікі .

Проте істотна частка гепатиту В в загальній структурі гострих вірусних гепатитів в Росії зберігається .

Згідно з даними Росспоживнагляду , в 2007 р. в Росії відзначалася вельми висока захворюваність на гепатит В дітей першого року життя , яка склала 1,65 на 105 даного контингенту і перевищила в 3.6 рази загальний показник дитячої захворюваності ( у віці до 14 років ), рівний 0 , 45 на 105 дитячого населення. Цей факт виник на тлі різкого зниження захворюваності на гепатит В дітей з 1998 по 2007 г , з 10,6 до 0,45 на 105 населення.

Слід , однак , підкреслити , що в останні роки у зв’язку з профілактичними заходами (відбір донорів , скорочення показань до гемотрансфузій , загальна настороженість ) рівень захворюваності на гепатит В у дітей раннього віку постійно знижується. У 2000 г показник захворюваності в Росії у дітей перших . 2 років життя склав 10,5 , тоді як у 1987 — 27,3 , а в 1986 р. — 35,1 .

За даними досліджень , діти першого року життя в 20 % випадків інфікуються при переливанні крові та її компонентів , в 10 — при парентеральних маніпуляціях , в 60 % — в пологах , і тільки в 10 % випадків можна припускати антенатальної інфікування . Імовірно місцем зараження дітей в 51,4 % випадків ставали пологові будинки та лікарняні стаціонари , в 16,3 % — дитячі поліклініки.

Сезонні коливання захворюваності для гепатиту В характерні. При зараженні в результаті профілактичних щеплень , масового медичного обстеження , переливання інфікованої крові або її препаратів з однієї упаковки декільком дітям можливе виникнення кількох випадків захворювання гепатитом В В закритих дитячих установах і сім’ях можуть виникати повторні випадки , що зазвичай пов’язано з тривалим перебуванням джерела інфекції в дитячому колективі і можливим зараженням побутовим шляхом нових людей.

В результаті перенесеного гострого гепатиту В формується стійкий довічний імунітет. Виникнення повторного захворювання малоймовірно .

Цікаве по темі посту, варто подивитись

 • Зуб мудрості: що варто пам\’ятати При нормальному стані доросла людина має 32 зуба. А ось зуб мудрості може прорізатися і в 30 років. Називається він так саме тому, що прорізається пізніше за інших . Зуби мудрості особливі […]
 • У чому криється секрет чоловічого довголіття. Качественная типография срочная печать У чому криється секрет чоловічого довголіття. Вчені зі Шведського науково-дослідного інституту в рамках останнього дослідження встановили, як збільшити тривалість життя […]
 • Вчені назвали самий шкідливий напій для жінок Часте вживання пива може не просто зіпсувати жіночу фігуру , але і поміняти гормональний фон жінки.        Найбільшу небезпеку для жіночого здоров'я […]
 • Марихуана може бути корисною Марихуана може бути корисною. Експерти показали, що при використанні певних частин марихуани в лікуванні пухлин мозку, поряд з променевою терапією, зростання пухлини можна повністю […]
 • Як очистити кров Для розчинення холестеринових відкладень рекомендую такий метод . Вранці натщесерце випити склянку води з содою і лимонним соком. Наступного дня - стакан трав'яного відвару з ложкою джему […]
 • Чому загар небезпечний для вагітних. Что такое ишемическая болезнь сердца лечение Чому загар небезпечний для вагітних. Якщо вагітна жінка постійно перебуває на сонці, вона може зіткнутися з ускладненнями. Як зазначає ABC News, було проведено дослідження 45 жінок. […]
 • Чому гранати необхідно вживати щодня Употребление плодов граната способствует защите организма от заболеваний сердца и сосудов. Кроме того, гранат помогает устранять отложения в сосудах.Диетологи рекомендуют употреблять […]
 • Чому температура тіла підвищується? Причини зміни температури тіла , включаючи значні її коливання , настільки різноманітні , що їх встановлення чимало труднощів навіть для досвідчених лікарів.Це можуть бути інфекційні […]
 • Харчування при обмороженні Пацієнту з обмороженнями в дієті необхідно посилити білково-вітамінні інгредієнти.Необхідно повноцінне харчування, що містить достатню кількість білків, жирів, вуглеводів і вітамінів,Пиття […]
 • Що буде, якщо їсти їжу з фаст-фуду? 1 причина ОжирінняВідвідування місць швидкого харчування безпосередньо позначиться на ширині вашої талії.Саме ожиріння є першопричиною шкідливості харчування фаст-фудом.2 причина - […]
 • Беременность — определение срока Для установления срока беременности и даты родов используют сведения о времени последней менструации, дате 1 первого шевеления плода и данные объективного обследования беременной. […]
 • Що робити при опіку гарячою водою? Велика частина опіків відбувається саме вдома, у побутових умовах. Кожна людина знає, що при зверненні з гарячими рідинами потрібно бути максимально обережним, проте, іноді трапляються […]
 • 5 найкрасивіших островів в світі Острів - ідеальне місце відпочинку для тих , хто стомлений суєтою і шумом міста , хто хоче чистого моря і незвичайної природи. Ми розповімо про п'ять найкрасивіших , на наш погляд , […]
 • 13 домашніх засобів лікування діареї Діареєю (проносом) називають рідкі водянисті виділення під час акту дефекації, часто з домішкою крові, які відбуваються більш трьох разів на добу. Розлад шлунка - досить неприємне явище, […]
 • Як зміцнити імунітет народними засобами? Зміцнення імунітету народними засобами відомо з давнини і користується популярністю донині. І це зрозуміло, тому що багато рослин здатні принести величезну користь організму людини своїми […]
 • Як знизити артеріальний тиск вдома? Якщо у вас погане самопочуття з головним болем, серцебиттям, прискореним пульсом і дзвоном у вухах, а тонометр показує завищені цифри артеріального тиску, не варто піддаватися […]
 • Якщо зводить ноги Напевно кожен з вас стикався з цією проблемою. Ногу зводить так, що неможливо Не тільки їй поворушити, але і взагалі що-небудь зробити. Це завжди неприємно. На запитання «Що […]
 • Солона їжа викликає рак шлунка , заказать перевод английский — русский Вивчивши зв'язок вживання їжі з великим вмістом солі з ризиком виникнення раку шлунка, вчені встановили міцну кореляцію між даними процесами. Дослідження головним чином було побудовано на […]
 • Як можна позбутися від болю в шиї без ліків Стало відомо, чи можна позбутися від болю в шиї без ліків. Скільки різних функцій виконує шия - і не злічити! При цьому вона є досить вразливим місцем.Напевно, кожна людина хоча б один раз […]
 • Продукти, в яких міститься менше 50 калорій Тих , хто вирішив дотримуватися певної дієти , дуже лякає регулярний підрахунок калорій. Калькулятор постійно в руках і, як результат , задоволення від їжі вже не відчуваєш , і хочеться […]
Вы можете оставить комментарий, или ссылку на Ваш сайт.

Оставить комментарий

Вы должны быть авторизованы, чтобы разместить комментарий.