На острові опівнічного сонця

Мало хто може сказати: наступне літо я проведу … в Гренландії. Небагатьох , погодьтеся , і тягне цей край , де товщина льодовиків вимірюється кілометрами , а шар грунту — сантиметрами. Власне , літа в нашому розумінні там і не буває . Під сонцем , і опівночі не покидає небосхилу , воно коротко і квапливо .
Мало хто може сказати: наступне літо я проведу … в Гренландії. Небагатьох , погодьтеся , і тягне цей край , де товщина льодовиків вимірюється кілометрами , а шар грунту — сантиметрами. Власне , літа в нашому розумінні там і не буває . Під сонцем , і опівночі не покидає небосхилу , воно коротко і квапливо .
 
І все ж знаходяться люди , яких манить суворий край . Для них північ — і любов , і робота.

… Коли затих вдалині шум вертольота , вони залишилися на острові одні . Бенуа Сіттлер , керівник експедиції , доктор наук , який займається Арктикою більше п’ятнадцяти років , Мартін Клатт , біолог з Фрібурга , Марі- Люс Хуберт , студентка біофаку з Сарребрука , і її друг Жан -Луї Клен фотограф. На цілих шість тижнів острів Трейлл — найпівденніший острів Гренландского національного парку — ставав їх лабораторією.

Щоліта поновлюється датська наукова експедиція «Долина Карупелв » ( Карупелв — так називається річка на острові Трейлл ) . Вибір місця проведення експедиції не випадковий — ця територія не порушена господарською діяльністю людини. Однак не всі бажаючі допускаються до роботи в Гренландском національному парку . Що відправляються в заповідні землі підписують зобов’язання , своєрідну моральну хартію — не нашкодити природі , не залишати за собою ніякого сміття , навіть порожніх консервних банок.

… Три години пішло на те , щоб поставити намети , розібрати спорядження і взагалі влаштуватися поуютнее . Великий намет послужить кухнею , бібліотекою , навіть … ванною кімнатою. А навколо — маленькі намети — спальні . І ось все готово , тепер можна прикинути — з чого почати роботу. Головне завдання цього експедиційного сезону — вивчення ссавців , які — на відміну від багатьох птахів — ніколи не покидають цю землю , відчуваючи на собі всі тяготи довгої зими і полярної ночі. Їх по праву можна назвати зимівниками долини Карупелв .

… Бенуа відразу звернув увагу на безліч підземних « галерей » , зборознили тундру. Норки , ходи , конуси вологого піску . Лемінги ! Без цих симпатичних звірків з мордочкою як у бобра немислиме життя тундри. Коли багато лемінгів , песець , горностай , сніжна сова процвітають. Коли вони зникають , полярні лисиці гинуть від голоду , а сови перебираються південніше.

Існує таємниця лемінгів . Їх популяція росте і зникає кожні три -п’ять років. Звідки вони з’являються? Куди йдуть ? У іннуіти , так називають себе ескімоси , є легенда , за якою « маленькі звірятка » з’являються на землі … падаючи з неба. Автори деяких наукових книг пояснювали раптове зникнення лемінгів їх масовим самогубством. Дійсно, іноді по берегах річок чи біля моря знаходили сотні мертвих звірків. Але тепер учені з’ясували , що в подібних випадках лемінги всього лише намагалися перетнути водну перешкоду . Штовхаються вперед стресом , що виникають при перенаселенні території , занадто численні , занадто нервові , вони спрямовувалися все в одному напрямку і гинули в тисняві .

Лемінга дуже важко вивчати , а взимку просто неможливо. Він занадто малий , важить приблизно 110 грамів. Спробуй-но одягни на такого нашийник — передавач , щоб простежити за його пересуваннями . Залишається безпосереднє спостереження .

У Гренландії ніколи не відзначалося масових міграцій лемінгів , хоча тут вивчають цих звірків понад століття. Проте популяція лемінгів може зменшуватися від 400 особин на гектар до одиниць. Вчені помітили , що країн — ному зникнення лемінгів сприяють нестача харчування , суворий клімат , хижаки. Адже чарівний лемінг — приманка для всіх або майже всіх мешканців острова. Марі- Люс провела підрахунки , які прямо-таки приголомшують: молодий сові потрібні два лемінга в день , пара з дев’ятьма пташенятами з’їдає до 3000 звірків за чотири місяці!

Дуже швидко лемінги зрозуміли , на — скільки вигідно приймати гостей на острові. Жоден з їх ворогів не наважувався близько підійти до наметів . Після кожної трапези люди залишали їм ласощі — відходи , очистки. Словом , лемінги знайшли спокій і корм і так освоїлися , що ночами стали будити дослідників шумом « підземного метро» — рили ходи прямо під спальними мішками. Однак ідилічний період у їхньому житті був короткий.

Якось Марі- Люс залишилася одна в таборі. Вона була занурена в записі спостережень . Низьке північне сонце , все тихо , спокійно навколо . Молода жінка підняла голову від щоденника , щоб насолодитися спокоєм весняної Арктики , — і здригнулася від несподіванки. Зовсім поруч — величезна біла голова з блискучими очима. Вовк ? !

Трохи оговтавшись від шоку , Марі- Люс стала міркувати: « Морда коротка , вузький ремінець з блакитної шкіри обхоплює груди … » Марі полегшено зітхнула. Та це ж стара їздовий собака , яка втекла з ескімосской упряжки і казна-як опинилася на острові. Шматок ковбаси — і почалося приручення несподіваною гості. Її охрестили ім’ям Нанук — «ведмідь» по — іннуітскі .

Потроху недовіру пройшло , і Нанук прив’язався до людей. А через кілька днів навколо табору повністю зникли лемінги . Нанук , як вірний кіт в хазяйському погребі , виловив всіх гризунів .

… Важко було учасникам експедиції звикати до заходять, сонця . Арктичний день змішав звичні орієнтири. Спочатку все четверо вирішили зберегти свій звичайний життєвий ритм. Однак у птахів і тварин в тундрі свій цикл — разморенние « спекою » , вони менш активні після двох годин. Довелося до них підлаштовуватися.

Доктор Бенуа Сіттлер намітив для роботи територію приблизно в тисячу гектарів в дельті річки Карупелв . У центрі — висока скеля , вподобана казарками , а навколо плоскогір’я , покрите мізерної тундрової рослинністю. Коли на острів приходить весна , ці землі першими звільняються від льоду.

Як монашка , одягнена природою в чорне і біле , казарка прилітає до Гренландії в кінці травня , щоб вивести пташенят на крутих скелях , подалі від хижаків. Висидівши пташенят , батьки відразу залишають гніздо . Крихітні сірі малюки не можуть залишатися в гнізді більше доби — батьки їх не годують. І , щоб вижити , їм доводиться стрибати з п’ятдесятиметровій висоти вниз , в море. Там їх чекає мати . Батько в цей час кружляє у гнізда , роблячи піруети в повітрі ніби демонструючи техніку стрибка. Як не дивно , більшість малюків благополучно приводнюються , підбадьорювала криками батьків. Але навіть у тих, кого віднесло вітром або плином занадто далеко від батьків , є шанс вижити: бездітні казарки всиновлюють чужих пташенят.

… Тепло . Люди розбрелися по квітучій тундрі. Якщо лягти на землю серед яскравих острівців заячої капусти , опинишся в карликовій лісі. Берізки , верби не досягають і 15 сантиметрів , хоча живуть по 100 — 200 років. Річні кільця на їх стовбурах можна перерахувати тільки під мікроскопом.

Повітря в тундрі так чистий і прозорий , що визначити «на око» відстань дуже важко . Немає ні дерев звичайного розміру , ні будинків , щоб зорієнтуватися в просторі. Здається , он до того пагорба рукою подати , а дістаєшся години три . За 15 кілометрів можна розрізнити мускусного бика. Але все ж таку відстань краде справжні розміри , і бики схожі на … великих квадратних мурах. Саме заради них і опинилася тут Марі- Люс . Їй вже доводилося проводити тижні в норвезькій тундрі , спостерігаючи за цими гігантами , які співіснують з людиною майже півмільйона років. Наукова назва тварини — « вівцебик ». Від першого у нього моторність і порівняно невелике зростання — близько 135 сантиметрів; від другого — довгі роги , які , починаючись високо на черепі , спускаються до « щік ». Рогу досить гострими , щоб розпороти живіт вовку одним ударом. Під великим плоским носом круглий підборіддя з довгою « бородою ». Іннуіти прозвали овцебика «велика борода ».

Улітку тварини скидають « зимову шубу» , прекрасно зберігає тепло — в ній завжди плюс 15 . М’який теплий підшерсток розлітається жмутами по тундрі. Ще не відросла нова шерсть і в сезон «любові» вівцебики жорстоко б’ються з приводу. Вони дуже дратівливі й ревниві , відганяють навіть птахів від своїх корів.

Коли Жан -Луї наблизився до великого самця, щоб зробити фотографії , тварина початок стурбовано рухатися паралельно з ним. Марі- Люс не встигла попередити одного, що цей « симетричний балет» не віщує нічого доброго. У ранковому тумані Жан -Луї не помітив , що неподалік пасуться три самки. А бики не переносять , коли хтось стає між ними та їх подругами. Бик кинувся на фотографа , і у того ледь вистачило часу стрибнути в рятівну яму. Людина і розлючену тварину були зовсім поруч , «ніс до носа ». Чудище нагорі , Жан -Луї внизу , біля його ніг. Він щось говорив бику , що не дуже міркуючи що , головне було витримати ласкавий і твердий тон . І о диво ! Ображений повелитель великодушно віддалився у бік свого гарему.

Трохи пізніше двоє самців почали поєдинок за право на гарем. Три з половиною години фиркання , загрозливих поз. Вони кружляли , штовхалися , наступали , але серйозно зіткнулися тільки два рази.

Переможений понуро залишив поле бою. А переможець тут же почав затверджувати свої права в гаремі . Така мудрість природи: народжені від найсильнішого будуть краще пристосовані до життя в екстремальних умовах.

Зараз у Гренландії приблизно 20 тисяч вівцебиків . Раніше їх винищували стадами . Людини приваблювало смачне м’ясо тварин і теплий підшерсток . Але й сьогодні вівцебики далеко не скрізь знаходяться в безпеці. У Канаді , наприклад , іннуіти перепродали свої квоти на відстріл вівцебиків білим мисливцям . А ті вибирають найбільших і красивих тварин . Це послаблює стадо. «Полювання на вівцебиків , рекламована в проспектах як важкий і небезпечний спорт , — вважає Марі- Люс , — насправді такою не є ». Труднощі лише у визначенні місцезнаходження тварини, та ще потрібно пройти пішки останній кілометр і вистрілити . Вівцебики рідко тікають , у них своя система захисту — самці стають крутому , усередині якого самки і телята . Такий захист ефективна проти вовків , але не проти озброєної людини .

У Гренландії в 1982 році два стада по 7-9 тварин теж були знищені мисливцями. Влітку їх білі скелети далеко видно в тундрі. На півночі природа економна , і все йде в справу. Кістки загиблих тварин стають притулком для живуть . Як — то в таку «білу альтанку » забіг зайченя . Він лише здригнувся при наближенні Марі- Люс і Жан -Луї , але не втік. Через пару хвилин , стрибаючи , як кенгуру , на задніх лапах , з’явився інший заєць . Це зайчиха прийшла погодувати малюка. Дві хвилини — і він ситий. А зайчиха , мелькаючи схожими на тенісні ракетки ступнями , біжить далі . Кожен день мати невтомно здійснює багатокілометровий шлях , щоб нагодувати своїх дитинчат …

… Незабаром у людей на острові з’явився ще один друг — полярна лисиця , або песець . Спочатку вона спостерігала за ними метрів з тридцяти і , як і лемінги , швидко зметикувала , як вигідно крутитися поруч з кухнею. Для неї стали приберігати самі ласі шматочки і розкладати їх у отворів нори , ходи якої тягнулися на 20 метрів в довжину і 20 метрів завширшки під табором. Кожен день лисиця підходила все сміливіше і ближче .

А наприкінці червня вона представила ученим шістьох малюків , ласкавих , як щенята . лисиця стала

супроводжувати Марі- Люс в її мандрах по острову , плюндруючи по дорозі гнізда птахів. Симпатія лисиці до Марі -Люс виявлялася іноді вельми своєрідно. Одного разу молода жінка ледве встигла схопити свою спортивну куртку , яку маленький хижак хотів потягти в нору. Напевно , на пам’ять. А от її шапочку лисиця таки потягла і прилаштувала у своєму лігві. Вона швидко перейняла у людей любов до комфорту. А може , готувалася до суворої гренландской зими .

Дрібні хижаки не впадають у зимову сплячку. І чим вони менше , тим більше треба «крутитися» , щоб вижити. Однак природа придумала для них чимало пристосувань — чудових і жорстоких одночасно. Гнучке тіло горностая як би втікає в нору лемінга — своєю єдиною видобутку взимку. З’ївши гризуна , хижак займає його житло , благоустроює , устеляючи своєю вовною і шерстю жертви , щоб захистити новий будинок від холоду.

Песець надягає на зиму білу шубку , а ізвалять в глині (ніс при цьому ховає під хвіст ) , одягає продувається панцир , який допомагає витримати найлютіші морози і вітру . Він навіть ходить за ведмедем на те — роси й примудряється поживитися залишками з «панського столу» . Самка гаги утеплює гніздо власним пухом , дуже теплим і м’яким , заради якого її і переслідують мисливці .

… Крик Мартіна змусив всіх інших вискочити зі спальних мішків. У своєму щоденнику Марі- Люс записала : «Вона тут цариця тундри , білий силует , трохи нереальний через рух повітря . Вона стоїть на невеликому пагорбі , плавно злітає , пролітає над нашими головами , поклацуючи дзьобом , такий звук , ніби хтось розколов горіх. Ця перша зустріч з білою полярної совою залишиться назавжди в нашій пам’яті . Ми зрозуміли , чому іннуіти називають її феєю ».

Самець сови одягнений в яскраво- біле пір’я, самка прінаряжена чорними крапками , обидва вони — « божевільні » батьки . Якщо песець здасться за два кілометри від гнізда з пташенятами , сови відразу атакують , і хижак відступає з їх території — удар у сови міцний.

Марі- Люс довелося випробувати його силу. «Це як дуже сильний удар палицею. Вона сіла прямо мені на голову , вп’ялася кігтями так , як ніби зібралася підняти мене в повітря ». Від несподіванки і болю Марі- Люс знепритомніла. Прокинулась вона в обіймах Жана -Луї , який і врятував її від білої феї тундри.

… Кінець липня , льодохід повідомляє про себе страшним тріском і гуркотом . Величезні гори льоду відколюються і падають в море , змушуючи людей прокидатися і здригатися ночами. Фіорд Конг Оскарі поступово звільняється від льоду. Тільки величезний айсберг маячить на горизонті . «Крижаний собор» змушує себе поважати , зменшуючи нас до розмірів мурашки » , — зауважив Жан — Луї .

Через кілька днів прийде кінець арктичного літа. Сніг почне припудривать вершини сопок . Айсберг , багато днів гойдається на хвилях , раптом повернувся на 45 градусів. Марі і Жан похолоділи , згадавши , що всього кілька годин тому піднімалися на нього. Перекидаючись , колос , а в ньому було метрів 60 у висоту , викликав міні — приплив. А потім повільно поплив у відкрите море . Ці гігантські бурульки , що пливуть в океані , блискучі блакитним , зеленим , рожевим вогнем , підживлюються найчистішим снігом, який випав на землю мільйони років тому. Світовий резерв самої чистої питної води.

Незважаючи на уколи холоду , опіки сонця і настирливу мошкару , ніхто з членів експедиції і думати не хотів про від’їзд . Протягом шести тижнів острів Трейлл був для них найкращим із світів , де собаки прикидаються вовками , сови нічого не бояться , а песці їдять у вас з рук . Дивний , перевернутий світ . А може , з нашим щось не те ?

Цікаве по темі посту, варто подивитись

 • Сколько сегодня стоит обычный обед в ресторанах Барселоны? Барселона – это чудный европейский город, куда практически каждый год устремляются достаточно большое количество туристов cо всех уголков земного шара. Тут множество отличных мест, […]
 • Винодельческие регионы Испании — Рибера-дель-Дуэро (Ribera del Duero) Этот регион считается центральной составляющей провинции Кастилья-леон. Тут выпускаются различные вина, кроме этого, наиболее дорогие в числе испанских вин, по своему качеству не […]
 • Туристична подорож в країну Уругвай Наша затяжна зима настільки набридає своєю сірістю, що навіть білий сніг часом не в радість. У деяких південних країнах навіть взимку особливо не зігрієшся. Тоді чому б не поїхати ближче […]
 • Едем в Испанию — лучшее время для тура Во всем мире немало стран с интересной культурой и историей, уникальными музеями и достопримечательностями, чудесной природой и популярными и узнаваемыми курортами, и Испания занимает в их […]
 • Болгарія доступніша всіх доступних! Результат останніх досліджень британських експертів по курортах з агентства Post Office став тріумф Болгарії. Звання найдешевшого курорту Євросоюзу в 2014 році офіційно удостоєний […]
 • Едем в Испанию — как вам спланировать бюджет Готовясь в туристическую поездку, для начала требуется определиться с суммой бюджета отдыхать. Для того что-бы хорошо отдохнуть в Испании, не ограничивать себя во всем, но и не тратить […]
 • Чорнобиль: тваринний світ майже без людей Чорнобильська зона з року в рік стає все більш лісовий, в ній без пресингу розвивається лісова екосистема, характерна для півдня тайговій зони. Щоб вивчити життя тварин у зоні без людей, […]
 • Ваш отдых и сон на борту самотлета Про то, как с комфортом провести весь полет в самолете и как там отдыхать, требуется поразмыслить еще до самого полета. Важнейшую роль играет верный выбор места – хорошим вариантом […]
 • Подорож в США самостійно Багато мріють відправитися в подорож, ось тільки мало хто ризикує зробити це самостійно. У більшості випадків люди звертаються за допомогою в туристичні агентства і купують путівки, […]
 • Долина Аоста — рай для піших турпоходів Рдоліна Аостаавніна Аоста або ж Валле даоста - відмінне місце на північному заході Італії, яке знаходиться в Альпійських горах і вважається мрією всім любителів гір і походів. У разі якщо […]
 • Що подивитися в Одесі Пам'ятки Одеси відкривають світ, сповнений загадок, таємниць і легенд. В Одесі варто подивитися все, адже Одеса - сама по собі вже пам'ятка. Кожна вулиця в центрі міста, кожен будинок - […]
 • Сезоны больших скидок и распродаж — Шоппинг в Испании Если вы приняли решение посетить Испанию, и для совмещения приятного с полезным, спланируйте и переход на маркетов. В Испании 2 раза за год организуются сезонные распродажи с достаточно […]
 • У Москві з\’являться парковки для вагітних. Купить декоративные деревья Спеціалізовані паркування для вагітних жінок незабаром можуть з'явитися у столичних поліклінік, лікарень, продуктових і меблевих гіпермаркетів. Це питання вже активно обговорюється […]
 • Как сделать свой отдых в Болгарии реально незабываемым? Уход за лежачими больными на дому Поездку в красивую исказочную Болгарию можно без особого труда превратить в увлекательное турне, зная отличительные черты этого государства. Совершенно никакой видеогид совершенно никак не […]
 • Країна Бангладеш Бангладеш - невелика держава в Південно-Східній Азії, розташована між Індією і М'янмою (Бірмою). Країна характеризується перенаселеності і бідністю. Туризм в Бангладеш не розвинений, хоча […]
 • Где лучше в Болгарии с детьми . Болгария даже в русское время не считалась полноценной заграничной страной, и сейчас, благодаря своему близкому расположению с огромным удовольствием собирает жителей России на […]
 • Країна В\’єтнам В'єтнам - соціалістична держава в Південно-Східній Азії. Останнім часом пріоритети економіки зміщуються з аграрного сектора в область сервісу, а частка туризму у ВВП стабільно зростає. […]
 • Интересный и увлекательный отдых на озере Селигер Селигер озеро представляет собой самый самый настоящий природный рай. На наиболее прославленных мировых курортах, вы не найдете столько гармоничного соединения разных природных ресурсов. В […]
 • Найцікавіші місця України Белая церковь – старинный город в Киевской области на реке Рось, основанный древнеславянскими поселениями и разрушенный в 13 веке во время нашествия на Киевскую Русь. Несмотря на то, […]
 • Подорож в Абу-Дабі Більшість туристів, які прибувають в Об'єднані Арабські Емірати, насамперед намагаються вибрати готель поблизу пляжу. Але опинившись у потрібному місці і пробувши на пляжі пару днів, […]
Вы можете оставить комментарий, или ссылку на Ваш сайт.

Оставить комментарий

Вы должны быть авторизованы, чтобы разместить комментарий.